Švédsko – Rady, tipy a doporučení pro turisty

Polární noci na severu, kouzelné hory, divoká příroda mnoha národních parků, téměř sto tisíc jezer, zámky, muzea, skanzeny a prastaré památky nejen z dob Vikingů. To všechno a mnohem více spolu s velmi přátelskými lidmi a ideálními podmínkami pro turistiku, cyklistiku, nebo rybolov nabízí severoevropské Švédsko.

Švédské království, neboli Švédsko

Země která u většiny zřejmě vyvolává pocit zimy což je ale pravda pouze částečne. Ano, zhruba z 15 procent leží za polárním kruhem a nejnižší zaznamenaná teplota je -53°C. Ale pokud z opravdu chladného severu zamíříte do jižního Švédska a pro návštěvu si jako většina turistů zvolíte nekterý z letních měsíců, pak zde najdete mnohem příjemnější podnebí než byste možná očekávali a zejména v západní části nám nejbližší oblasti Skåne pak i mnoho opravdu překrásných pláží vhodných i ke koupání.

Švédské království

Rozloha 449 964 km2 (z toho 8,67 % vody)
Počet obyvatel téměř 10 000 000
Hustota zalidnění 20 / km2 (155. na světě)
Jazyk švédština
Náboženství naprostá většina občanů se považuje za neveřící
Nejvyšší­ hora Kebnekaise (2 103 m n. m.)
Hlavní město Stockholm
Státní zřízení Konstituční­ monarchie s parlamentní demokracií
Král Carl XVI. Gustaf

Ačkoli má Švédsko daleko k necivilizovaným končinám kdesi kolem rovníku, hodí se i tak před cestou znát pár praktických informací a možná i pár zajímavostí. Jména a názvy jako Alfred Nobel, ABBA, Roxette, Ace of Base, Volvo, Scania, IKEA, nebo Electrolux jsou asi všem známé. Ale věděli jste například že Švédsko má 7 nositelů Nobelovy ceny za literaturu, že každý den se na světě sní více jak dva miliony masových kuliček, nebo že mezi švédské vynálezy patří mimo jiné i kardiostimulátor, tříbodový bezpečnostní pás, nebo obal TetraPak? A asi každý alespoň jednou hrál hru Candy Crush Saga. Tak i ta je odtud. Vítejte tedy na stránkách o této překrásné severské zemi.

Švédsko - vlajka