Stockholm – Benátky severu

Hlavní a největší město Švédska, Stockholm se nachází na břehu jezera zvaného Mälaren, v místech, kde se jmenované jezero potkává s mořem. Centrum města se nachází na čtrnácti ostrovech a odtud získalo svůj název. Stock by se dalo přeložit jako kláda a holm jako ostrůvek.

Ačkoli se Stockholm nachází téměř na jihu země, je zde v létě možné zažít osmnáctihodinové dny a kraťoučké noci, při kterých slunce téměř nezapadne za obzor. Pokud byste se do Stockholmu chtěli podívat v zimě, nejenom, že musíte počítat s krátkými dny, ale také s pěkně studeným počasím, teploty se tu pohybují okolo nuly.

Stockholm – památky

A co je ve Stockholmu k vidění? Ve městě se nachází hned dvě památky spadající pod ochranu organizace UNESCO. První z nich je Skogskyrkogården, čili dřevěný hřbitov. Ten byl navrhnut tak, že odráží všechny stavební styly od románského po funkcionalistický. Je zde exhibice věnována vzniku hřbitova i jeho stavitelům. Architekti Gunnar Asplund a Siguld Lewerendz využili přírodního prostředí v okolí starého hřbitova a proměnili jej v neokoukané místo, citlivě zasazené do okolí. Ze známějších osobností je zde pohřbena například herečka Greta Garbo.


Palác Drottningholm ve Stockholmu

Druhou z městských památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO je palác Drottningholm, v překladu Královnin ostrov. Je to sídlo švédské královské rodiny, ale i turistická atrakce. Palác si v šestnáctém století nechal postavit Jan III Švédský s manželkou Katarinou Jagellonskou. Ještě v šestnáctém století stihnul palác vyhořet, aby byl následně opět vystavěn. Následně sloužil jako sídlo švédským králům a královnám. V areálu Drottningholm se nachází samotný palác, divadlo, anglický park, barokní zahrada, kostel a čínský pavilon.


Královský palác ve Stockholmu

Královská rodina od těch dob změnila příbytek. Dnes bydlí primárně ve Stockholmském paláci, což je barokní budova, která stojí na místě sedm set let staré pevnosti, která měla bránit jezero Mälaren. Stockholmský palác byl vystavěn v sedmnáctém století a stejně jako Drottningholm jednou vyhořel. Po požáru byly udělány některé architektonické úpravy a tak se nám palác dochoval dodnes. Pískovcové fasády skrývají 609 pokojů, což ze Stockholmského paláce činí jedeno z největších královských sídel na světě. V areálu paláce se nachází několik muzeí, mezi nimi například muzeum zbraní, korunovačních klenotů či muzeum starožitností ze sbírek Gustava III.

Gamla Stan – historické centrum Stockholmu

Historické srdce města se nachází ve čtvrti Gamla Stan, čili ve starém městě. Jak plynul čas, ve Stockholmu se začal víc a víc projevovat vliv kontinentální Evropy, zejména Berlína a Vídně. Proto je mnoho budov z devatenáctého století inspirováno právě těmito městy a jejich architekturou. To jde dobře vidět třeba na budově Královské opery.Tvář Stockholmu samozřejmě ovlivnila i moderní architektura. Zejména Art Nouveau, funkcionalismus a následně modernismus. V tomto duchu byl postaven zmíněný Lesní hřbitov, Městská knihovna či Městské divadlo.


Stockholm - historické centrum

Muzea

Ve Stockholmu se nachází neuvěřitelné množství muzeí. Na tři čtvrtě milionu obyvatel je tu přes sedmdesát muzeí. Jedno z největších je Národní muzeum s obrovskou sbírkou obrazů a uměleckých předmětů od světových umělců. Vedle národního muzea je tu bezpočet malých expozicí, ale také Muzeum moderního umění a Skanzen.


Švédské národní muzeum

Doprava ve Stockholmu

Co se dopravy ve Stockholmu týče, je zde hustá síť autobusů, příměstské vlaky a metro. Systém jízdného je podobný tomu našemu, jen citelně dražší. Měsíční jízdenka zde vyjde na víc jak šedesát eur. Co se týče cestování mimo město, či do jiných států, to je možné autobusem, lodí či letadlem.