Co vzít sebou do Švédska?

Balení je pokaždé takové malé drama. Nic nezapomenout a nemít zavazadlo tak těžké, že byste potřebovali soumara. Balit se na dovolenou na severu je samozřejmě trochu jiné, než na tu na jihu a to nejenom díky nižším teplotám…

  • Mapa a průvodce, tedy pokud jedete na vlastní pěst. Pokud něco takového necháte doma, nezoufejte, průvodci v angličtině se dají pořídit ve všech velkých městech.
  • Občanský průkaz nebo cestovní pas, obojí by mělo být platné ještě nějakou tu chvíli po návratu do vlasti. Osobně necháváme cestovní pasy doma a bereme si jen občanky, kdyby nás náhodou někdo chtel kontrolovat (zatím se to nestalo). Pokud ve Švédsku nebudete pobývat déle než 90 dní, nepotřebujete k tomu žádný speciální doklad. V opačném případě musíte na migračním úřadě zažádat o pobytové povolení.
  • Pláštěnka, tedy pokud jedete s batohem a chystáte se trochu více do přírody. Kvalitní pláštěnka, nejlépe typu pončo a velikosti takové, že se pod ní vejde i krosna, může nebývale pomoci při každém dešti, se kterým se na severu musí počítat. Suché věci jsou občas k nezaplacení.
  • Repelent, komáři jsou neuvěřitelně otravná stvoření a kolem jezer a vodních toků je jich bezpočet. Vodních ploch je ve Švédsku spousta a tak pokud nechcete strávit většinu dne škrábáním štípanců, na repelent nezapomeňte. A něco na ošetření kousnutí k němu.
  • Lékárničku, ačkoliv je lékařská péče ve Švédsku na velmi vysoké úrovni, hodí se mít sebou nejnutnější léky na nachlazení a podobně. V horách daleko od civilizace jsou k nezaplacení.
  • Pevné a teplé boty, zejména chystáte-li se na sever či do hor, a to i v létě. Pokud jste na vážkách a chcete si vzít pouze jedny boty, nechť jsou to ty nejpevnější a nejkvalitnější co máte.

Naopak doma můžete nechat redukce na zásuvky a různé cestovní adaptéry, elektrická síť je jako v ČR (230 V, 50 Hz) a zásuvky jsou taky stejné.