Počasí ve Švédsku

Počasí ve Švédsku je o něco chladnější než u nás, což je docela předvídatelné, vzhledem k tomu, že celých 15% země se nachází za severním polárním kruhem. Na druhou stranu, Skandinávský poloostrov, na kterém se Švédsko nachází, má převážně mírné podnebí a je ovlivňován teplým Golfským proudem. Ten zajišťuje vcelku příjemné klima, a to zejména v letních měsících kdy průměrná teplota v červenci dosahuje zhruba 17° což se příliš neliší od červencového průměru v ČR, který je 18,5°. Naopak v lednu kdy je u nás průměrná teplota 3° můžete ve Stockoholmu počítat s -3°.

Nicméně cestovat do Švédska bez dobrého vybavení do chladného počasí a deště je čiré bláznovství. Zejména v horách se počasí může měnit z hodiny na hodinu.

KDY NAVŠTÍVIT ŠVÉDSKO?

Nejvhodnější doba pro návštěvu Švédska jsou letní měsíce, kdy můžete zažít vskutku dlouhé bílé noci, a to už ve Stockholmu. Budete-li zde čekat na západ slunce, pravděpodobně se spíše nedočkáte, poněvadž až do půlnoci a na severu ještě déle, panuje pouze takové prazvláštní šero. Na druhou stranu, pojedete-li do Švédska v zimě, tohle šero vás bude provázet celý den, což někomu může přijít únavné.

POLÁRNÍ ZÁŘ

Pokud však toužíte spatřit proslulou auroru borealis, čili polární záři, neváhejte a vypravte se v zimě k polárnímu kruhu. Obloha zbarvená do nejroztodivnějších barevných odstínů má své neopakovatelné kouzlo. (více o polární záři)
AKTUÁLNÍ POČASÍ VE ŠVÉDSKU

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ PRO ŠVÉDSKO NA NÁSLEDUJÍCÍ DNY