Malmö – Severská riviéra

Třetí nejlidnatější město Švédska bylo založeno ve třináctém století a hodnou dobu bylo pod Dánskou nadvládou. Ostatně není se čemu divit, do Kodaně je to odtud co by kamenem dohodil. Stačí se dostat přes úzký pás moře. V dánských dobách to bylo po Kodani druhé nejdůležitější a největší dánské město. Dánové zde postavili jednu z nejstrategičtějších pevností ve svém držení, Malmöhus. Pevnosti náležela i citadela a hradby, které se do dnešních dob nedochovaly. V sedmnáctém století se město stalo majetkem Švédska, avšak neobešlo se to bez boje. Dánové zjevně postavili dokonale opevněné město, poněvadž jej následně nebyli schopni dobýt zpět.

V devatenáctém století se do města dostala industrializace a následně začal prudký rozvoj podporovaný i nově zavedenou železnicí. Rozvoj a blahobyt však trval sotva do poloviny dvacátého století, kdy přišla průmyslová krize. Pro město, které bylo de facto postaveno na průmyslové výrobě to byl docela šok. Díky vládě se Malmö nakonec vzpamatovalo a dnes je zaměřeno nejenom na průmysl. Vyrostl zde nový universitní kampus a bezpočet parků. Malmö se stalo jedním z nejzelenějších měst v Evropě.

A co je zde k vidění? Ačkoliv se město nachází na severu, má docela příjemné klima, a tak jsou tu vcelku populární městské pláže. Kvůli nim si město vysloužilo přezdívku Severská riviéra. Ovšem voda se tu teplotou rozhodně nevyrovná Středozemnímu moři.

V historickém centru města je k vidění architektura let 1300 – 1600, na které jsou patrné silné dánské vlivy. A tak jsou zde kupříkladu klasické hrázděné domy.

Malmö bylo jedním z prvních skandinávských měst, do kterých dorazily funkcionalismus a Art Nouveau. Velká část původní zástavby byla obnovena v moderním duchu.

Město má vlastní letiště, ačkoliv většinu mezinárodních letů odbavuje letiště v Kodani, kam vede příměstský vláček jedoucí po mostě mezi oběma městy. Je to docela frekventovaná linka, vlaky odjíždí co dvacet minut. Krom toho se odtud lze dostat do velké většiny švédských měst. Jen to může být pěkně daleko, až na sever do Laponska je to z Malmö dál, než na italské hranice.