Zákazy a omezení ve Švédsku

Oproti České republice zde platí poměrně striktní nařízení, týkající se alkoholu a tabákových výrobků.

KOUŘENÍ

Kouřit je úplně zakázáno na všech veřejných prostranstvích, stejně tak se trestá opilost a obecně požívání alkoholu na veřejnosti (pozor: vztahuje se to i na běžná piva). Porušení zákona o alkoholu může vynést dokonce i k zadržení a následné deportaci zpět do vlasti.

ALKOHOL

Alkohol je k dostání pouze ve specializovaných, státem zřízených prodejnách Systembolaget. Nikdo jiný ve Švédsku alkohol prodávat nesmí. Věková hranice pro konzumaci alkoholu je 18 let, ale pokud vám není alespoň 20 let tak si v Systembolaget stejně nic nekoupíte. Z tohoto nařízení je vyjmuto pouze pivo s obsahem alkoholu kolem 3,5%. Zajímavé je také to, že u nás běžně používané prodejní akce jako „kup 5 – zaplať 4“ tady nenajdete. Jednoduše řečeno, ve Švédsku prohibice není, ale alkohol je tu dost drahý a tak si ho raději přivezte.

ŘIDIČI ZA VOLANTEM

Řidiči by také měli dbát, stejně jako u nás, na povinnost mít rozsvícená světla 24 hodin denně, a to po dobu celého roku. Limit pro obsah alkoholu v krvi je 0,02 promile, takže pokud řídíte, raději alkohol úplně vynechejte. Případný problém určitě neusmlouváte a hrozí poměrně vysoké tresty odnětí svobody a odebrání řidičského průkazu.

PROSTITUCE

Ve Švédsku je trestná také prostituce a to oboustranně. Postihnutelné jsou nejenom osoby prostituci provozující, ale i osoby sexuální služby za peníze přijímající!

DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Do země je také zakázáno dovážet domácí zvířata, karanténa je čtyřměsíční, takže chlupaté miláčky nechte doma.

PRACOVNÍ POVOLENÍ

Ve Švédsku nepotřebujete pracovní povolení, ale nezpomeňte že při pobytu delším než tři měsíce je vyžadováno povolení k pobytu, které je nutno vyřídit na Migračním úřadě – Migrationsverk.