Vikingské lodě

Když se řekne vikingské lodě, každému jistě vytane na mysli obrázek široké lodě se štíhlou přídí, poháněné bezpočtem veslujících mužů s rohatými helmami. Tento obrázek není až daleko od pravdy.

Proslulé vikingské lodě, zvané drakkary, vypadaly docela podobně. Byla to jednořadá veslice se sklopným stěžněm, která umožňovala rychlé a jednoduché manévrování. Krom jednoduchého ovládání loď oplývala dalšími vymoženostmi. Zvládala odolat nepříznivému počasí a měla relativně malý ponor. Díky tomu se Vikingové mohli dostat daleko do ruského vnitrozemí.

Vikingská loď - Drakkar

Trup lodi byl otevřený, sestavěný z žeber a planěk, které se navzájem překrývaly. Díky preciznosti provedení do lodi nezatékalo a kde se objevila skulinka, byla zacpána provazy namočenými v dehtu.

Na okraj vikingské lodě se tradičně věšely štíty, které loď slušně navýšily. Jednak to byla dobrá ochrana před nepřáteli, ale také se tak udržoval v lodi pořádek. Takový štít docela zavazí.

Stěžeň ležela až do doby potřeby na dně lodi. Zhotovovala se z borového dřeva a v lodi se zakotvila pomocí provazů připevněných na zádi a na přídi. Plachtu měly drakkary jen jednu, nejčastěji barevně pruhovanou. Umožňovala manévry i proti větru. S větrem v zádech drakkar dosahoval rychlosti kolem dvaceti kilometrů v hodině.

Veslaře tvořila celá družina, žádní otroci. Počet vesel se pohyboval kolem třicíti. Když všichni zabrali, loď se pohybovala devítikilometrovou rychlostí, což bylo docela slušné. Veslaři samozřejmě neměli žádná sedadla, seděli na svých věcech, nebo stáli v předklonu. Docela zajímavá je skutečnost, že veslovali ne k sobě, ale odtažením vesla od sebe. Řízení měl na starosti jeden kormidelník na zádi.

Takto nějak vypadaly drakkary v dobách své největší slávy. Samozřejmě prošly dlouhým vývojem. První, drakkarům podobné lodi, se objevily už ve třetím století před naším letopočtem. Když uvážíme, že vrchol vikingských plaveb nastal kolem jedenáctého století našeho letopočtu, je jasné, že drakkary byly ve své době jedny z nejlepších lodí, co brázdily moře.
A kde se vzal název drakkar? Příď lodi byla často vyzdobena nějakou dřevěnou hlavou. Vikingové si oblíbili draka a odtud název drakkar. Vedle drakkarů existovaly i takzvané snakkary. Ty měly místo draka na přídi hlavu hada.